Obliczanie i projektowanie konstrukcji +  integracja z modelem BIM + weryfikacja i walidacja

Przedmiot przeznaczony jest dla studentów zainteresowanych wykorzystaniem programów do komputerowego wspomagania projektowania konstrukcji. Zalecany dla studentów studiów II stopnia specjalności konstrukcyjnych.

Wykorzystywane oprogramowanie: Revit, Autodesk Robot Structural Analysis Professional, Dynamo, Rhino, Grasshopper.pow pr mesh4 i

Cele przedmiotu: Celem przedmiotu jest nauka nowoczesnych metod modelowania i obliczania konstrukcji budowlanych.

Współczenie obliczenia inżynierskie prowadzone są z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania. Umiejętność obsługi i krytycznego wykorzystania najpopularniejszych programów inżynierskiech jest nie do przecenienia.

Treści merytoryczne:

• Klasyfikacja ustrojów konstrukcyjnych; modele obliczeniowe budowli - podstawowe pojęcia, ograniczenia programów komputerowych (analiza liniowa a nieliniowa), obliczenia statyczne i dynamiczne; programy komputerowe dedykowane obliczeniom konstrukcji budowlanych.

• Pojęcie elementu skończonego i podziału konstrukcji na elementy, kiedy obliczenia MESem są przybliżone? itp.

• Zaawansowana praca z programem Robot Structural - współpraca z modelami Revit, generowanie struktur krzywoliniowych, ...abaqus p1 ww2 i

• Konstrukcje powierzchniowe - definicja geometrii płyt i powłok (kiedy płyta a kiedy powłoka): definicja konturów, otworów, definicja materiału; podpory (podpory punktowe, słupy, liniowe, powierzchniowe); podział na elementy skończone (tzw. siatkowanie) konstrukcji płytowych – różne metody podziału, adaptacja (zagęszczanie), siatki (ręczne i automatyczne), siatka regularna, analiza zbieżności wyników dla różnych gęstości i rodzajów siatek.

• Konstrukcje prętowo-powierzchniowe, zasady modelowania, pojęcie offsetu, ograniczenia w modelowaniu.

• Model BIM 3D, model obliczeniowy 3D, metody przekazywania modeli w BIM, formaty danych.

• Problemy automatyzacji obliczeń na podstawie modelu BIM, współosiowość elementów konstrukcji.

• Krytyczna ocena wyników dla konstrukcji prętowych i płytowych – interpretacja sił i reakcji; wykresy sił, przemieszczeń i reakcji; mapy, izolinie i wartości w elementach skończonych. Ocena wiarygodności wyników.

• Wymiarowanie wg. Eurokodów.

Metody oceny: Aktywne uczestnictwo w zajęciach oraz wykonanie projektu zaliczeniowego.